KÜRE DAĞLARI TURU

1 Days
Bunu Paylaş

Güzergah

Day 1 :

Kırıkkale çıkışlı Küre Dağları turumuz için, sabah 05:30’da buluşarak, doğa ile baş başa kalacağımız ve dolu dolu geçecek bir yolculuğa başlıyoruz. Belirlenen güzergahlardan misafirlerimizi aldıktan Bolu yolu güzergâhından yaklaşık 4 saatlik yolculuktan sonra ilk durağımız Çatak Kanyonu / Cam Teras. Kısa bir fotoğraf molasından sonra dileyen misafirlerimiz ile öğlen yemeğine geçiyoruz menü : ( Ekstra Ücretli olarak Etli ekmek, Köfte, Ayran , Salata + Turşu , Pirinç Pilavı, Çay ) . Sonrasında Horma Kanyonu yürüyüşümüz başlıyor ( 3 km ) ve yürüyüşün sonunda Ilıca Şelalesine gidiyoruz. Yarım saat molamızdan sonra 17.30 da tekrar araçta toplanarak Kırıkkale'ye dönüşümüz başlıyor 23.00 civarı Kırıkkale'ye dönmüş oluyoruz.

Bir dahaki TATİL71 turunda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

ÇATAK KANYONU : Kastamonu’nun en önemli turizm değerlerinden olan Çatak Kanyonu, merkeze 7 kilometre uzaklıktadır. 6 kilometresi araç ile 1 kilometresi dağ içindeki yürüyüş parkurundan ilerlenerek kanyonun 900 metre yüksekliğe sahip gözetleme noktasına ulaşılmaktadır. Gözetleme noktasından kilometrelerce uzayan kanyonu seyretmek büyük bir keyiftir. Kanyon, Çatak Köprüsü’nün 1-2 km aşağısından başlamaktadır. Nalbantoğlu köyünde kesintiye uğrayıp, İnönü’ne kadar tekrar kesintisiz devam etmektedir.

ÇATAK KANYONU KRİSTAL TERAS : Çatak kanyonu yaklaşık 25 ton metal, 10 ton cam ağırlığı olan teras 60 tonluk ağırlığı ile boşluk üzerinde duracak. Bu ağırlığı taşıması için arka tarafta 900 tonluk çelik ve beton inşa edilmiştir. Terasın Kanyondan yüksekliği 450 metredir. 250 kişi kapasitelidir. Teras üzerinden Çatak Kanyonunun yaklaşık 7 kilometrelik kısmın yanı sıra Devrekani Çayı da izlenebilmektedir. Cam terasın boşluktaki boyu 15 metre, genişliği ise 10 metredir.

HORMA KANYONU : Görenleri adeta büyüleyen Horma Kanyonu, Pınarbaşı İlçesi’ne bağlı olan Ilıca Köyü’nde yer almaktadır. Şelalelerden ve derin göllerden meydana gelen kanyonun çıkış noktasında Ölüdeniz’i andıran doğal havuz dikkat çekicidir. Doğa tutkunlarına büyük heyecan yaşatan bu alan ile beraber; derin kuyular ve kazanlar Horma Kanyonu’nu oldukça tehlikeli kılmaktadır. Bu sebeple kanyonun yerel rehber kullanılmadan geçilmemesi gerekir. Bazı noktalarda kayalarla, bazı noktalarda ise su kemerine benzer oluşumlarla karşılaşacağınız Horma Kanyonu, doğa tutkunları için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken alanlardan biridir.

ILICA ŞELALESİ : Pınarbaşı Ilıca Köyü sınarları içersinde bulunup 12 km uzaklıktadır. Ilıca Köyünden itibaren patika yoldan yaya yırım saat sürmektedir. Su yaklaşık 10 metre yüksekten dökülmekte ve bu suyun döküldüğü yerde doğal olarak bir havuz oluşmuştur. Bu şelalenin en önemli özelliği de oluşan bu havuzun etrafının çok sayıda ağaç ve bitki örtüsü ile çevrili olmasıdır. Yine şelalenin üst kısmından gidildiğinde yıllardır akan su ile kayaların aşınması sonucu kayalarda oluşan çukurluklar ve oymalara ayrı güzellik katmaktadır.

Yine aynı köy içerisinde Bizanslılar’dan kalma bir hamam mevcuttur. Hamam yontma taştan yapılmış kubbe şeklinde 2 metre genişliğinde 3.5 metre uzunluğunda 1.80 metre yüksekliğindedir. Hamamın yaz ve kış su ısısı 23 C’dir. Yine hamamın yan duvarlarında insanların yıkanmaları için sabunluklar ve oymalar mevcuttur.

Tur süresince; rahat spor kıyafetler giymenizi ve her mevsim yanınızda bir yağmurluk bulundurmanızı tavsiye ederiz

Bunu Paylaş

Sorunuzu aşağıdaki form aracılığıyla gönderebilirsiniz.

KÜRE DAĞLARI TURU